چگونه برای نوروز ماهی قرمز بخریم ؟

۱۶ اسفند, ۱۳۹۴ماری

خرید ماهی قرمز

خرید ماهی قرمز عید نوروز

با پایان سال و نوید آغاز نوروز بساط ماهی فروش های شب عید و سفره هفت سین در شهر پهن می شود و مشتریانی که اغلب به همراه کودکانشان برای خرید از خانه بیرون می روند، پای بساط ماهی فروش ها می آیند. گاهی بچه ها یا خود ما بزرگترها آنقدر برای خرید یک ماهی قرمز شور و اشتیاق داریم که حواسمان به سلامت ماهی ای که انتخاب می کنیم و می خریم نیست. در این مطلب تلاش داریم تا به نحوه صحیح خرید ماهی بپردازیم.

یک ماهی قرمز سالم و فعال را انتخاب کنید. ماهی قرمزی که در هنگام شنا به ضربه کوچکی که به ظرف می زنید پاسخ دهد.

ماهی ای که واکنشش به ضربه شما خیلی آهسته است، ممکن است بیمار و یا در حال مرگ باشد.

قبل از خرید؛ ماهی را بررسی کنید، و مطمئن شوید که فلس ها و باله، روشن، تمیز و براق هستند. باله پشتی باید مستقیم و راست ایستاده باشد. پشت ماهی قرمز هم باید صاف بوده و دست انداز نداشته باشد.

پس از انتخاب ماهی قرمز و قرار دادن آن در کیسه مطمئن شوید که در کیسه گره خورده است و فضای کافی در بالای کیسه برای اکسیژن همراه با مقدار مناسب آب قرار داشته باشد.

کیسه نباید بیش از حد تنگ باشد به طوری که ماهی صدمه ببیند و نه بیش از حد شل تا از نشت آب جلوگیری شود.

و اما … در پایان ما برای شما پیشنهادی داریم، پیشنهاد ما این است که برای شروع سال نو و نوروز ماهی قرمز خریداری نکنید، زیرا علاوه بر آسیب به چرخه محیط زیست و احتمال انتقال بیماری به کودکان، این کار یعنی زندانی کردن ماهی در محیطی بسته و کوچک کاری غیر اخلاقی به حساب می آید و نکته ای که در این میان وجود دارد عدم وجود چنین سنتی در تاریخ ایران و نوروز می باشد. همچنین اگر شما تصمیم دارید ماهی های قرمز را دیگر زندانی نکنید و از طرفی به داشتن تنگ ماهی در سفره هفت سین خود عادت کرده اید می توانید از ماهی های پلاستیکی جایگزین استفاده نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی