چگونه بهار فرا می رسد ؟ بخش ۴

۲۶ اسفند, ۱۳۹۴پویا

بهار فرا می رسد

آمدن بهار

بهار می آید؛ خورشید در مسیر حرکت سالیانه خود بر روی این دایره عظیم سماوی که به نظر ۲۳/۵ (یست و سه و نیم) درجه کج هم می‌آید، دو بار باید از محدوده استوای سماوی گذر کند. یک بار از نیم‌کره سماوی جنوبی وارد نیم‌کره سماوی شمالی می‌شود و بار دیگر، زمانی است که مسیر برگشت به جنوب را در پیش می‌گیرد.

درست آنجایی‌که خورشید در مسیر شمالی خود، خط استوای سماوی را قطع می‌کند، زمانی است که ما باید سال خورشیدی قدیمی را تحویل خاطره‌هایمان داده و سالی خوب، خوش و پر از رویدادهای قشنگ و با برکت برای سال آینده‌مان آرزو کنیم. درست در همان لحظه است که باید از آن کسی که این همه نظم را منظم ساخته و آن همه احوال را متحول نموده بخواهیم که دانایی‌مان را فزونی داده و شناختمان را بیشتر کند.

با این حساب سال نو هنگامه عبور رد ظاهری خورشید بر کره سماوی از فراز خط استوا آغاز می‌شود. پس اگر مایل هستید، اولین کسی باشید که خورشید بعدازظهر سال نو را ملاحظه می‌کند باید به جایی روی خط استوای زمین سفر کنید که لحظه تحویل سال نو به زمان محلی در آنجا دقیقاً ساعت ۱۲ ظهر باشد.

اما به شما بگوییم که این مکان روی استوای زمین ثابت نیست و هر سال با سال قبل از خود تفاوت دارد. این موضوع بدان دلیل است که طول سال خورشیدی حدوداً معادل ۳۶۵ روز و ۶ ساعت است. بنابراین هر سال باید تقریباً ۶ ساعت دیرتر تحویل سال نو را جشن بگیریم. و به همین دلیل هر ۴ سال یکبار باید یک روز به طول روزها اضافه کنیم که سال کبیسه نامیده می‌شود.

نو شدن سال با بهار

بعد از اسلام، در ایران تقویم منظمی وجود نداشت. درمحافل سیاسی و علمی جهان اسلام که ایران نیز بخشی از آن به حساب می‌آمد، تقویم هجری قمری به کار می‌رفت، اما در بین عامه مردم ایران تقویم کهن باستانی (تقویم یزدگردی) معمول بود. اما در حساب‌های کبیسه این تقویم سهل‌انگاری زیادی می‌شد، تاجاییکه در عهد ملکشاه سلجوقی، نوروز به اواسط شهریور ماه رسیده بود! این مسائل مشکلات عدیده‌ای را در حساب‌های مالی و خراجی یک سال ایجاد نموده بود.
به همین سبب دانشمندان آن زمان به همت حکیم عمر خیام نیشابوری و با حمایت ملکشاه سلجوقی و وزیر دانشمند وی، خواجه نظام الملک طوسی، به اصلاح و احیای تقویم خورشیدی ایرانی پرداختند و تقویم تازه را به لقب سلطان جلال‌الدین ملکشاه، تقویم «جلالی» نامیدند. در این تقویم مقرر شد که سال با رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری آغاز شود که همان لحظه تحویل سال است. بنابرین لحظه تحویل سال، زمانی است بین ظهر روز آخر اسفند و ظهر روز اول فروردین که در آن هنگام خورشید از نقطه اعتدال بهاری گذر می‌کند. در این تقویم اگر تحویل سال، قبل از ظهر محلی به وقوع بپیوندد آن روز اول فروردین و اگر بعدازظهر اتفاق افتد، آن روز آخر اسفند سال قبل خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی