چگونه تیروئید را درمان کنیم ؟

۱۴ آذر, ۱۳۹۵سارا

تیروئید چیست؟

تیروئید غده ای پروانه ای شکل در اطراف گردن است . با ترشح هورمون هایی برای کنترل سرعت متابولیسم بدن، انرژی را به سلول های بدن منتقل می کند. بیماری تیروئید، می تواند با تغییر در میزان ترشح هورمون ها ، باعث کاهش یا افزایش سوخت و ساز بدن شود. زمانی که میزان هورمون ها به شدت کاهش یا افزایش پیدا کند، علائم و مشکلات متفاوتی را در بدن ایجاد خواهد کرد.

یائسگی یا اختلال ناشی از کارکرد نادرست تیروئید

همانطور که گفته شد، کارایی نادرست غده تیروئید، می تواند منجر به نامنظم شدن دوره قاعدگی شود. ممکن است این نامنظمی، با شروع دوره یائسگی، اشتباه شود. با انجام یک آزمایش خون ساده، می توان تشخیص داد که این بی نظمی ، مربوط به تیروئید است یا شروع یائسگی یا هر دوی آنها.

آزمایش تورم گردن

با دقت در آینه و تست خود می توان بزرگ شدن تیروئید را تشخیص داده و به موقع به پزشک مراجعه کرد. برای این آزمایش باید سر خود را به عقب و بالا نگه دارید. یک لیوان آب بنوشید و زمانی که آب را فرو می دهید، ورم را در زیر سیب آدم و بالای استخوان ترقوه مشاهده می کنید. این آزمایش را چند مرتبه تکرار کرده و نتایج را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ورم و بالا آمدگی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص اختلالات تیروئید

درصورتی که پزشک شما به تیروئید مشکوک بود، با انجام یک آزمایش ساده خون، می تواند به یقین برسد. در آزمایش، میزان TSH هورمون محرک تیروئید، سنجیده می شود. TSH یکی از اصلی ترین هورمون هایی است که کار غده تیروئید را، تنظیم می کند. اگر میزان TSH بالا بود، معمولاً به این معنی است که غده تیروئید شما، کم کار است. اگر میزان TSH پایین بود، یعنی فعالیت غده تیروئید بالا و پر کار است. البته پزشکان با انجام آزمایش، سایر هورمون های تیروئید را نیز، در خون بررسی می کنند. گاهی مواقع برای کسب اطلاعات دقیق تر، انجام تصویر برداری و نمونه گیری از غده تیروئید توسط پزشک درخواست می شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی