چگونه خجالتی نباشیم ؟ بخش ۱

۱۲ آبان, ۱۳۹۵پویا

خجالتی نبودن

برای این موضوع مقدمه لازم نیست. این عنوان، خودش گویاست. به جای مقدمه، فقط از مخاطبان این نوشته قول می گیریم که هنگام اجرای دستورالعمل ها، با یکی دو شکست، میدان را خالی نکنند. باید بدانید که تسلط بر تکنیک های ضد خجالت و کسب مهارت معاشرت، مثل کسب سایر مهارت ها، نیازمند پشتکار و تمرین مداوم است.

خجالتی نباشیم

روی یک هنر متمرکز شوید و آن را خوب یاد بگیرید
موسیقی، نقاشی، خطاطی و هنرهای دیگر، اعتماد به نفس تان را به وضوح افزایش خواهد داد.

خجالتی نباشیم

به دیگران کمک کنید
منتظر نشوید که از شما کمک بخواهند. به دنبال کمک کردن به این و آن، باید بدوید. این یک دستورالعمل است:

  • ماشین یک نفر وسط خیابان خراب شده و روشن نمی شود و حالا راننده منتظر است کسی بیاید کمکش کند و ماشین را هل بدهد.
  • همسایه تان از بازار برمی گردد و دستش حسابی پر است و زنبیل دارد از دستش می افتد.
  • پیرمرد مغازه دار، زورش نمی رسد که به تنهایی، کرکره مغازه را بالا بدهد.

اگر به دنبال تمرین های برای غلبه بر خجالتی بودن خود هستید مطمئن باشید کمک کردن به دیگران یکی از بهترین فرصت هاست. خرجش فقط دو کلمه است: کمک نمی خواهید؟  باور نمیکنید چقدر موثر است!

[alert-announce]لبخند و ارتباط چشمی را هم هنگام ادای این دو کلمه (کمک نمی خواهید) فراموش نکنید[/alert-announce]

خجالتی نباشیم

صمیمانه برخورد کنید
دل تان می خواهد وقتی وارد یک جمع می شوید، با شما چطور برخورد کنند؟ دوست دارید با لبخند به استقبال تان بیایند؟ به شما توجه کنند؟ به حرف های تان صمیمانه گوش کنند و صمیمانه با شما هم کلام شوند؟ و چیزهایی از این قبیل؟ بسیار خب. می گویند خجالتی ها، خجالتی ها را خوب می شناسند. خجالتی های جمع را پیدا کنید و با آن ها همان طوری رفتار کنید که دل تان می خواهد با شما رفتار شود. با سوال های صمیمانه تان، آن ها را به صحبت کردن وادار کنید و جواب های شان را با رغبت بشنوید. این کار، هم برای معاشرتی تر شدن آن ها مفید است، هم برای خودتان یک تمرین تمام عیار مجلس آرایی است. شروع کنید و ببینید که چه قدر روی خودتان تاثیر می گذارد!

خجالتی نباشیم

زودتر برسید
وقتی به یک جمع رودربایستی دار، مثلا به یک مهمانی رسمی، دعوت می شوید، وقت تان را طوری تنظیم کنید که زود برسید. این نکته در عین سادگی، بسیار مهم است. حداقل فایده اش این است که با سنگینی فضای جلسه، زودتر آشنا می شوید و کم کم ترس تان از آن جمع می ریزد. امتحان کنید! وقتی یک جمع خلوت در حضور شما آرام آرام شلوغ می شود، حس خجالت تان خیلی کم تر است نسبت به وقتی که ناگهان به یک مجلس شلوغ وارد می شوید. معمولا آن هایی که دیرتر به چنین محافلی وارد می شوند، استرس بیشتری را پشت سر می گذارند و آن هایی که زودتر می رسند، راحت تر با تازه واردها ارتباط برقرار می کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی