درج نیم فاصله در متن

چگونه در متن نیم فاصله تایپ کنیم ؟

۵ دی, ۱۳۹۵محمد

نیم فاصله در متن

در برخی زبان ها مانند زبان فارسی حروفی در کلمات وجود دارند که در اصل از هم جدا هستند اما نه با یک فاصله واقعی، با فاصله ای که ما در اینجا در مورد آن مینویسیم و نیم فاصله یا فاصله مجازی نام دارد. راه نخست جهت درج نیم فاصله در متن استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+2 به جای استفاده از کلید Space است. اما از این روش به عنوان یک راه همیشگی نمیتوان بهره برد.

به همین دلیل قصد داریم تا یک کلید ترکیبی جدید در ورد تعریف کنیم که استفاده از نیم فاصله را برایمان راحت تر کند. معمولا برای نیم فاصله کلید ترکیبی Ctrl+Space انتخاب می شود که ما اینجا همان را یاد می دهیم. ولی شما می توانید به جای آن هر کلید دیگری که راحت تر هستید را انتخاب کنید.

در نرم افزار ورد در نوار ابزار بالا روی بخش Insert کلیک می کنیم.

در نوار مربوط به Insert در انتهای آن به دنبال Symbol بگردید و روی آن کلیک کنید و More symbols را انتخاب نمایید.

حالا پنجره جدیدی باز می شود. در این صفحه روی قسمت Special Characters بروید. در زیر آن روی No-Width Optional Break کلیک کنید. این همان نیم فاصله است که ما می خواهیم یک کلید ترکیبی به آن اختصاص دهیم تا بعدا بتوانیم به راحتی از آن استفاده کنیم.

حالا بر روی دکمه Shortcut Key کلیک کنید تا یک پنجره جدید باز می شود. در این صفحه در قسمت Press new shortcut key کلیک کنید. سپس دکمه Ctrl را نگه داشته و سپس Space را بزنید تا ترکیب Ctrl+Space را به شما نشان دهد. بعد از آن روی دکمه Assign کلیک کنید و در آخر Close را بزنید.

بسیار خوب الان همه کاری که لازم بود انجام شده است و شما میتوانید در نوشته های خود در جاهایی که لازم می بینید به جای Space از ترکیب Control+Space استفاده کنید تا کلمات دو بخشی شما و یا مثلا فعلهایی که “می” دارند به هم پیوسته و زیباتر به نظر بیایند.

نکات و هشدارها

این چگونه برای نسخه Word 2016 تهیه شده است. ولی به صورت مشابه برای ورد ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ نیز قابل استفاده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی