چگونه سینوزیت را درمان کنیم ؟

۷ آبان, ۱۳۹۵محمد

درمان سینوزیت

سینوزیت

سینوزیت؛ سینوس ها حفره هایی تو خالی هستند که در استخوان های جمجمه و صورت قرار دارند. وجود این فضاهای تو خالی دلایل زیادی دارد، یکی از آنها کاهش وزن جمجه است. از دیگر دلایل آن می توان به حفاظت مغز در مقابل ضربه به صورت اشاره کرد. زمانی که عاملی باعث التهاب مخاط مجاری ارتباطی آن ها با حلق و دهان شده و در نتیجه باعث تجمع چرک یا موکوس درون آن می شود به آن سینوزیت می گویند.

عوامل به وجود آورنده سینوزیت

عوامل بسیاری مانند عوامل عفونی، آلرژی، حضور در محیط های آلوده، دود سیگار، انحراف تیغه بینی و غیره می توانند باعث به وجود آمدن سینوزیت شوند. حتی شیرجه زدن در استخرهایی که آب آلوده دارند می تواند باعث وارد شدن آب به حفره های سینوسی شده و در نتیجه باعث عفونت سینوس شوند.
دود سیگار باعث آسیب دیدن مژک های زیر حلق و بینی شده و خشکی مخاط بینی و نهایتا سینوزیت را در پی دارد. حضور در محیط هایی با گرد و غبار و آلودگی زیاد هم تاثیر مشابه ای بر روی سینوس ها دارند.
همچنین ممکن است تغییر فشار هوا مثلا در طول پرواز در ارتفاع زیاد باعث بسته شدن سوراخ حفره های سینوسی و ایجاد فشار معکوس و در نتیجه سینوزیت شوند.

درمان سینوزیت

علائم و تشخیص سینوزیت

علائم سینوزیت بسیار گسترده است و در برخی موارد بیماری ها و یا اختلالات دیگر با آن اشتباه گرفته می شود. علائم سینوزیت اصولا شامل موارد زیر است:

 • ترشحات پشت حلقی غلیظ
 • سرفه، به خصوص سرفه های شبانگاهی: بیشتر ترشحات سینوسی از راه بینی دفع می شوند ولی وقتی این ترشحات راه خود را از سمت گلو طی کنند باعث ایجاد حس خارش و سرفه می شوند.
 • گلودرد: عبور ترشحات عفونی از گلو و همچنین خشک شدن گلو به علت تنفس دهانی ناشی از گرفتگی بینی هردو می توانند عاملی برای ایجاد گلو درد و یا گرفتگی صدا شوند.
 • احساس گرفتگی بینی : انواع عفونت های سینوسی می تواند باعث تورم مخاط و احساس گرفتگی در بینی و در نتیجه اختلال در تنفس و حس بویایی را به همراه داشته باشد.
 • وجود خلط مخصوصا هنگام صبح گاه
 • سردرد مخصوصا در اثر وزش باد
 • احساس درد بر روی گونه ها، اطراف چشم و برخی مواقع فک بالایی و دندان های فک بالایی

[alert-announce]البته در بسیاری از موارد دردهای میگرنی و یا دندان با سردرد سینوسی اشتباه گرفته می شود. در مواردی احتقان و گرفتگی مجاری سینوسی عاملی آلرژیک داشته که در این موارد پزشکان به آن سینوزیت نمی گویند.[/alert-announce]

بهبود سینوزیت

چگونگی درمان سینوزیت

در واقع مهم ترین عامل برای بیماران سینوزیت پیشگیری از تشدید آن می باشد. به این منظور بیماران مبتلا به سینوزیت باید خود را از عواملی که باعث تشدید آن می شوند دور نگه دارند.

 • به افراد مبتلا به سینوزیت به شدت توصیه می شود که از مصرف دخانیات اجتناب کنند و در مناطق و محیط های آلوده و دارای گرد و غبار از ماسک استفاده کنند. از آن جایی که سرماخوردگی و باد سرد سینوزیت را به طرز فزاینده ای افزایش می دهد توصیه میشود که از قرار گرفتن جلوی باد کولر خودداری نمایند و در فصول سرد سال حتما از کلاه بافتنی استفاده نمایند.
 • صبح ها قبل از خروج از منزل و شبها قبل از خواب دوش نگیرید.
 • از شیرجه زدن در استخر خودداری نمایید.
 • استفاده از بخور برای مرطوب کردن هوای اتاق مخصوصا هنگام خواب و همچنین استفاده بخور گرفتن با دستمال یا حوله در باز شدن حفره ای سینوسی و تخلیه محتویات آن ها بسیار مفید است.
 • استفاده از اسپری های بینی مخصوص (حتمن با مشورت پزشک استفاده شود)
 • استفاده از سرم آب نمک برای شستشوی داخل بینی، بهتر است این سرم قبل از استفاده اندکی گرم شود.

با رعایت نکات بالا می توانید از تشدید سینوزیت جلوگیری کرده و رفته رفته آن را درمان کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی