چگونه عکس پانوراما یا ۳۶۰ درجه بگیریم ؟

۵ آذر, ۱۳۹۵محمد

عکس پانوراما

عکس پانوراما

عکس های پانوراما به دلیل فرا رفتن از یک زاویه دید محدود و نمایش محیط وسیعی از یک محیط در یک تصویر همیشه برای ما جالب بوده است، و همین جالب بودن ثبت این نوع از عکس را جذاب می کند. اگر ثبت عکس پانوراما یا همان ۳۶۰ درجه برای شما نیز جذاب است و قصد دارید تا در مورد شیوه گرفتن یک عکس ۳۶۰ درجه بیشتر بدانید پس در ادامه با ما همراه شوید.

گرفتن عکس پانوراما

ساخت یک عکس پانوراما ۳۶۰×۱۸۰ درجه آسان نیست، بایستی یک نرم افزار قوی برای استیک نمودن و چسباندن عکسها به به یکدیگر داشت و برخی تجهیزات ویژه (مانند لنزهای فیش آی سه پایه مخصوص و پانو هد) تهیه نموده و با دانش عکاسی آشنا باشیم و همچنین اطلاعات فنی محاسباتی از موضوع و دوربین عکاسی دانست. و برای انجام این کار تجربه کسب کرده باشیم زیرا شرایط عکسبرداری در مکان های مختلف متفاوت است. اگر از لنزهای واید و یا لنزهای زوم یا لنزهایی با زاویه دید نرمال چشم انسان ۱۸-۵۵ یا ۱۸-۲۰۰ با ۸-۱۶ و یا اینکه از دوربینهای نیمه حرفه ای Apsc size برای چنین کاری استفاده کنید، بایستی عکس های زیادی برای ساخت پانورامای کروی ۳۶۰×۱۸۰ بگیرید. چون میدان دید لنزهای نرمال محدود است، کار روی اینگونه عکس ها علاوه بر اینکه زمان زیادی می گیرد آن را بسیار پیچیده نیز می کند و اگر در حین عکاسی یکی از عکس ها با تغییر و جابجایی سه پایه همراه باشد که دیگر کار بسیار مشکل می شود و از طرفی حجم فایل بسیار بالا و پردازش سنگین خواهد بود، بایستی حداقل عکس با کیفیت و رزولوشن و رنگ و شارپنس و کنتراست متعادل باشد.

[alert-announce]توصیه می شود برای دستیابی به کیفیت موردنظر، عکاسی با فرمت RAW و برای نتیجه خوب به صورت HDRI صورت گیرد.[/alert-announce]

عکس پانوراما

چطور می توانیم حداقل عکس را برای ساخت تصاویر پانوراما بگیریم؟ راه حل این کار استفاده از لنزهای فیش آی در دوربینهای حرفه ای فول فریم می باشد. لنزهای فیش آی زاویه دید بسیار گسترده ای دارد و دارای ۱۲۰ تا ۱۸۰ درجه زاویه دید روی خط قطر می باشد. در این روش تنها ۶ الی ۸ فریم عکس کافی خواهد بود.

شیوه گرفتن عکس پانوراما

امروزه در اکثر دوربین های خانگی عکاسی به صورت پانوراما به ویژگی های دوربین ها اضافه شده است برخی از گوشی های جدید آیفون نیز دارای لنزهای واید برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه کروی هستند اما در اکثر این نوع از عکس های پانوراما فضاهای پایین و بالا وجود ندارد و یک پانورامای کامل ۳۶۰×۱۸۰ درجه نیست. برای عکاسی با چنین دوربین هایی و دوربین های خانگی، سه پایه های مخصوصی حتی بصورت اتوماتیک وجود دارد که دوربین خانگی را بر روی آن نصب کرده و دستگاه توسط لپ تاپ با گردش هایی که توسط کاربر تعریف می شود چرخیده و عکس میگیرد. سپس عکس های گرفته شده به یکدیگر متصل گردیده تا در تهایت عکسی ۳۶۰ درجه ایجاد شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی