چگونه فشار باد لاستیک را تنظیم کنیم ؟

۱۶ آذر, ۱۳۹۵پویا

تنظیم فشار باد لاستیک

فشار باد لاستیک یا تایر نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد، پس انتخاب لاستیک اتومبیل و نگهداری از آن از عوامل مهمی جهت عملکرد بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد. تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشد که نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد و یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد آن می باشد.

تنظیم فشار باد لاستیک

بر اساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک اتومبیل در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است. به این ترتیب که تنها ۵ درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و ۹۵ درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند. آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی پای خودروی خود نیز باشید.

فشار باد لاستیک

کنترل فشار باد لاستیک اتومبیل

مهم ترین توصیه مکانیک ها در این مورد کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است. فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند. معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود. به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین ۳۰ تا ۳۵ PSi است.

کنترل فشار باد لاستیک

اهمیت تنظیم باد لاستیک

اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد، باعث لغزش یا جابجایی بیش از حد تایر در ناحیه تماس با جاده شده و در نتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود. همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است. درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.

آموزش تنظیم فشار باد لاستیک

زمان صحیح کنترل و تنظیم

کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت و زمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید. معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت و فشار باد افزایش پیدا می کند.

[alert-announce]بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید و پس از خنک شدن، مجددا فشار باد تایر را کنترل کنید. [/alert-announce]

توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند. شما نباید باری که بیش از حد مجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید. اگر به هر دلیلی مجبورشدید تا باری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنید باید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو و مشورت با کارشناسان فنی میزان فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی