چگونه مسواک بزنیم ؟

۱۰ آذر, ۱۳۹۵پویا

مسواک زدن

مسواک زدن

تمیز کردن دندان‌ها بخشی از بهداشت دهان است که پلاک‌ها را از سطح دندان جدا می‌کند و موجب جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان، التهاب لثه و بیماری‌ های پیرامون دندان میشود. درست مسواک زدن از ارکان اصلی بهداشت دهان و دندان است. کمتر کسی را می توان یافت که در طی شبانه روز مسواک نزند، ولی چیزی که کمتر به آن توجه می شود، نحوه صحیح انجام آن است، طوری که به دلیل عدم انجام صحیح آن در اکثر موارد، مسواک زدن با نزدن آن زیاد تفاوتی نمی کند.

شیوه صحیح مسواک زدن

به طور کلی سه نوع مواد است که در شیارهای هر دندان، بین دندان ها و لثه رسوب می کنند:

۱- مواد غذایی که در طی روز مصرف می شود.
۲- پروتئین های بزاق و موادی که در طی شبانه روز بر اثر تجزیه مواد غذایی توسط آنزیم ها و میکروب های موجود در دهان بوجود می آید.
۳- میکروب هایی که به طور طبیعی در محیط دهان وجود دارند.

هدف اصلی

هدف اصلی از این عمل، پاک کردن کلیه ی مواد غذایی همراه با مواد رسوبی مختلف، باکتری ها و میکرو ارگانیسم هایی است که به طور طبیعی بر روی سطوح دندان جایگزین شده اند. باکتری‌هایی که در این فرایند پاکسازی میشوند، در صورت باقی ماندن، کربوهیدرات را از غذا متابولیزه و تبدیل به اسید می‌کنند. این اسید موجب از بین رفتن مینای دندان شده و در نهایت منجر به پوسیدگی، زردی دندان و دندان درد خواهد شد.

روش درست مسواک زدن

[alert-announce]مسواک نمی‌تواند آلودگی‌های داخل شیارهای سطح دندان، جایی که ۸۰٪ پوسیدگی‌ها روی می‌دهد، را پاک کند. نوع دیگری از مسواک‌ها لازم است تا خمیردندان‌های حاوی فلوئورید را به درون شیارها و شکاف‌ها وارد کند تا باعث خنثی شدن اسید و حفظ مینای دندان شود.[/alert-announce]

روش درست مسواک زدن

۱. ابتدا دهان خود را با آب سرد به مدت ۳۰ ثانیه برای خارج نمودن باقی مانده مواد غذایی از دهان آبکشی کنید.

۲. سعی کنید همیشه قبل از شستشو، دندان ها را نخ دندان بکشید، همیشه از نخ دندان های حاوی فلوراید قبل از مسواک زدن استفاده کنید. یک تکه بزرگ از نخ دندان را برداشته و بین دندان ها بکشید این کار را با فشار انجام ندهید زیرا سبب خونریزی لثه میشود.

[alert-success]همانطور که می دانیم تمیز کردن بین دندان‌ها مانع از تشکیل پلاک‌های باکتریایی روی دندان می‌شود که این امر نیز توسط نخ دندان صورت می‌گیرد. البته ۸۰٪ پوسیدگی‌ها مربوط به شیارهای روی سطح دندان است ولی فضاهای بین دندان را می‌توان همچنین با خلال دندان یا وسایل دیگر پاک کرد.[/alert-success]

۳. مسواک خود را زیر آب سرد بگیرید و روی آن به اندازه نخود از خمیر دندان بمالید، اگر می خواهید دندان هایتان زودتر سفید شوند جرم گیری کنید با اینکار که توسط دندان پزشک انجام میشود و شما تا چند ماه دندان های سفید و زیبا خواهید داشت.

چگونه مسواک بزنیم

۴. به آرامی و درست، شروع به مسواک زدن کنید، تمام دندان ها را به خوبی بشویید، بخصوص دندان های آخر و سپس زبانتان را بیرون بیاورید به آرامی روی زبان و سقف دهان را مسواک بزنید.

۵. وقتی کارتان تمام شد مسواک و دهانتان را با آب گرم بشویید. حال دوباره مسواک بزنید این بار بدون خمیر مسواک زدن را تکرار کنید.

۶. از محلول های دهان شویه استفاده کنید ترجیحا یک دهان شویه ضدعفونی کننده مانند محلول لیسترین استفاده کنید، غرغره دهان شویه را حدود ۳۰ ثانیه انجام دهید.

۷. برای تمیز نگه داشتن دندان ها می بایست ۲ تا ۳ بار در روز مسواک بزنید.

۸. درصورت تمایل می توانید مسواک را داخل محلول جوش شیرین ببرید و ۲-۳ دقیقه با این محلول بشویید.

۹. آخرین مرحله این است که دهان و دندان های خود را با آب بشویید.

آموزش مسواک زدن

تمیز کردن تخصصی :

بیشتر بهداشت کاران دهان و دندان معتقدند که دندان‌ها حداقل یک یا دو بار در سال باید تحت تمیزشدن تخصصی قرار بگیرند. امکان دارد که دفعات تمیز شدن دندان‌ها به علت مداوای بیماری‌های دهانی یا مشکلات دهان و دندان لازم باشد افزایش پیدا کند ولی به طور روتین، یک نوبت در سال کافی است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی