چگونه پرکاری تیروئید را درمان کنیم ؟

۲۰ آذر, ۱۳۹۵سارا

درمان پر کاری تیروئید

پرکاری تیروئید یا Hyperthyroidism بیماری غده تیروئید است که در آن تیروئید بیش از مقدار طبیعی، هورمون ترشح می‌کند. هورمون‌های غده تیروئید تیروکسین T4 و T3 هستند. در این حالت علائمی از بیماری از جمله تپش تند قلب، کاهش وزن، تعریق، عدم تحمل گرما، لرزش و بیقراری نمایان می‌شود.

علایم پرکاری تیروئید

بیماری سندروم گریوز

یکی از علل اصلی پر کاری تیروئید، بیماری سندروم گریوز است. که یک اختلال خودایمنی است، یعنی سیستم ایمنی بدن علیه سلول‌ها و بافت های غده تیروئید عمل کرده و با آنها مبارزه می کند. و باعث ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید می شود. از اصلی ترین نشانه های این بیماری ورم عضلات چشم و بافت های آن به شکل محسوس و اذیت کننده است.

درمان پرکاری تیروئید

سایر علل پرکاری تیروئید:

پر کاری تیروئید، می تواند نتیجه ترشحات نودول های کوچک در داخل تیروئید باشد. نودول هایی که در داخل تیروئید رشد می کنند و گاهی شروع به ترشح هورمون های تیروئید می کنند. نودول های بزرگ می توانند منجر به گواتر شوند. و نودول های کوچک تر را می توان با آزمایش سونوگرافی تشخیص داد و از بین برد.

درمان پرکاری تیروئید

درمان پر کاری تیروئید یا Hyperthyroidism

رایج ترین روش درمان پرکاری تیروئید، استفاده از داروهای ضد تیروئید است که هدف آنها کاهش سطح هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید است. این بیماری، با مصرف یک دوره دارو ، به تدریج از بین می رود. اما برای برخی افراد لازم است تا دوره درمان طولانی تری را سپری کنند.

[alert-announce]در دوره درمان داروهای دیگری نیز همزمان برای کاهش ضربان قلب و کاهش لرزش بدن تجویز می شود.[/alert-announce]

گزینه دیگر، استفاده از روش درمانی ید رادیو اکتیو است که غده تیروئید را ظرف مدت ۶ تا ۱۸ هفته از بین می برد. در صورتی که به هر نحوی چه به روش رادیو اکتیو و چه به روش جراحی، غده تیروئید از بین برود بیمار باید شروع به خوردن قرص های تولید کننده هورمون تیروئید نماید.

درمان پرکاری تیروئید با جراحی

درمان تیروئید با جراحی

با در آوردن غده تیروئید به کمک جراحی، می توان پرکاری تیروئید را درمان کرد. اما تنها در صورتی که داروهای ضد تیروئید موثر نبود و یا گواتر بزرگ بود، این روش استفاده می شود. جراحی برای بیمارانی که در غده تیروئید خود نودول های کوچک دارند نیز، پیشنهاد می شود. از زمانی که تیروئید از بدن خارج شود، بیماران نیاز مند مکمل های روزانه هورمون تیروئید، برای جبران کار تیروئید دارند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی