چگونه چهارشنبه سوری در گیلان برگزار می شود ؟

۱۱ اسفند, ۱۳۹۴ماری

چهارشنبه سوری در گیلان

چهارشنبه سوری در گیلان

چهارشنبه سوری در گیلان؛ در آخرین چهارشنبه (سه شنبه شب) سال، در گیلان هم مانند سایر استان‌ها آیین‌ های خاصی اجرا می‌شود.
در این شب، اسپند و کندر و گلاب و شمع حتما باید در خانه باشد. اسپند و کندر را دود می‌کنند، گلاب را به صورت خود می‌ زنند و شمع را به نیت روشنایی روشن می‌کنند. گیلانی‌ها خاکستر آتش‌ افروز شب چهارشنبه‌ سوری را صبح چهارشنبه پای درخت‌ها می‌ ریزند و معتقدند که درخت ها بارور می‌شوند و کسانی که قصد زیارت اماکن متبرکه را دارند به نیت سفر از خانه خارج می‌شوند.

در بسیاری از ایل‌ها و نیز در نقاط کوهستانی ایران از جمله دهکده‌های کوهستانی گیلان و مازندران که به آداب و سنن ایرانیان باستان دلبستگی بیشتری دارند، در استقبال از سال نو، مراسم آتش‌ افروزی را در شب چهارشنبه برگزار می‌کنند. دور ریختن وسیله‌های کهنه و فرسوده زندگی در قریب به اتفاق مناطق ایران معمول است. رسم کوزه شکستن یا کوزه پرت کردن به کوچه به نیت دور کردن بلا در همه ایران عمومیت دارد.

آجیل چهارشنبه سوری در گیلان

آجیل مخصوص چهارشنبه سوری هم که در همه جای ایران مرسوم است، فسلفه عمیقی دارد. اجزاء این آجیل رنگارنگ و زیبا همه از دانه‌های خودردنی و رستنی‌ هایی است که بیش از هزاران سال پیش از زمین و طبیعت می‌گیرد. در واقع مجموعه آجیل چهارشنبه سوری طبقی است آراسته از هدایا و دهش‌ های خاک که رابطه انسان و طبیعت را تایید و تاکید می‌کند.

در گیلان دختران دم‌ بخت را غروب چهارشنبه‌ سوری به بیرون از خانه می برند به این امید که تا سال بعد ازدواج کنند.

نام گیلانی چهارشنبه ‘ گولی گولی چارشنبه ‘ است که هم سرخی گلها و هم سرخی شعله های آتش را به همراه دارد. مراسم چهارشنبه سوری در بخش های مختلف گیلان با آداب و رسوم جالبی برگزار می شود :

در آستارا مردم توده هایی از کلش برنج را به تعداد پنج یا هفت تا نه کپه گرد می آورند و آتش می زنند، اول بزرگتر ها و بعد جوانترها و بچه ها از روی آنها می پرند .
در بندر انزلی نیز از روی آتش کلش های شالی می پرند و می گویند ” گول گول چارشنبه ، به حق پنشنبه ، نکبت بشه ، شوکت بیه ، زردی بشه ، سرخی بیه ”
در منطقه دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل نیز صبح چهارشنبه مردم به حمام می رفتند و با نوعی جام برنجی معروف به چل طاس ( چل کلید ) پنج تا هفت یا نه جام آب روی سر خود می ریختند . در دیلمان پنج یا هفت تپه گون می گذارند آتش می زنند و از روی آن می پرند و می گویند ‘ گل گل چارشنبه ، نکبت بشه دولت بیه ‘
در رودبار نیز سه تا هفت کپه کاه می گذارند و آتش می زنند و از آتش سرخ رویی می خواهند .

در نقاط دیگر این استان نیز مراسم چهارشنبه سوری تقریبن نزدیک به این مناطق صورت می گیرد اما در کل نحوه برگزاری آن در سراسر استان گیلان تنوع زیادی دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی