چگونه کم کاری تیروئید را درمان کنیم ؟

۱۷ آذر, ۱۳۹۵محمد

درمان کم کاری تیروئید

علل کم کاری تیروئید و روش درمان آن؛ هیپو تیروئیدی Hypothyroidism یا کم‌کاری غده تیروئید در بین بیماری‌های غده درون‌ریز شایع‌ترین بیماری پس از دیابت می‌باشد.

درمان کم کاری تیروئید

به زبان ساده این بیماری هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند. هورمون غده تیروئید تری یدوتیرونین (T۳) و تیروکسین (T۴) است. این هورمونها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند. بیماری در زنان سه برابر شایع‌تر از مردان است.

جلوگیری از کم کاری تیروئید

بیماری هاشیموتو

از علل شایع کم کاری تیروئید، بیماری هاشیموتو است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کند و باعث آسیب آن و در نتیجه عدم ترشح هورمون به میزان کافی می شود. این بیماری به شکل وراثتی در خانواده ها دیده می شود.

رفع مشکل کم کاری تیروئید

سایر علل کم کاری تیروئید

گاهی اوقات کم کاری تیروئید، نتیجه ترشحات غده هیپوفیز است که در مغز قرار دارد. این غده تولید کننده هورمون محرک تیروئید TSH است که تیروئید را به کار وا می دارد. اگر به هر دلیلی، هیپوفیز به میزان کافی TSH ترشح نکند، سطح هورمون های تیروئید افت می کند. از عوامل دیگر کم کاری می توان به التهاب موقت تیروئید یا داروهایی دانست که بر عملکرد غده تیروئید تاثیر دارند.

شیوه درمان کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید یا Hypothyroidism

اگر دکتر برای شما بیماری کم کاری تیروئید را تشخیص دهد، حتماً قرص هایی تجویز می کند که حاوی هورمون تیروئید هستند. معمولاً در کمتر از چند هفته شخص بهبود پیدا می کند. درمان بلند مدت باعث افزایش انرژی بدن، کاهش سطح کلسترول اضافی و کاهش تدریجی وزن اضافه بدن می شود. معمولاً افرادی که دچار این عارضه هستند باید تا آخر عمر از داروهای کنترل هورمون تیروئید، استفاده کنند.

کم کاری تیروئید

عوارض پیچیده ناشی از اختلالات تیروئید

در صورتی که کم کاری تیروئید به موقع درمان نشود، می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون شده و احتمال بروز سکته مغزی و حمله قلبی را بالا ببرد. در مواقع حاد، میزان بسیار کم هورمون تیروئید، می تواند موجب از دست دادن هوشیاری شده و با کاهش دمای بدن ، جان انسان را به خطر بیاندازد. کم کاری تیروئید، در صورتی که به موقع درمان نشود، مشکلات جدی قلبی و پوکی استخوان، ایجاد می کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی