چگونه گذرنامه بگیریم ؟

۳۰ فروردین, ۱۳۹۴میلاد

دریافت گذرنامه

[alert-note]گذرنامه یا پاسپورت یکی از مهم‌ترین مدارک شناسایی رسمی هر فرد محسوب می‌شود که از طرف دولت برای اتباع کشور صادر می‌شود. هر فرد با استفاده از آن امکان خروج از کشور و ورود به سایر کشورها را خواهد داشت. داشتن گذرنامه هیچ محدودیت سنی ندارد و حتی نوزادان نیز می‌توانند صاحب گذرنامه‌ ای مستقل باشند.[/alert-note]

در اینجا به چگونگی دریافت گذرنامه و تمدید آن، به همراه راهکارهایی برای حفظ و نگهداری این مدرک مهم پرداخته می‌شود.

نحوه دریافت :‌  اگر برای نخستین بار قصد دریافت پاسپورت دارید، بهتر است پیش از اقدام، تمام‌ مدارک خود را تهیه و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. پوشه و فرم اطلاعات از طریق پلیس + ۱۰ و مراکز پستی قابل دریافت هستند. دو قبض پرداختی به حساب اداره گذرنامه و شهرداری نیز از موارد مورد نیاز است که باید پیش از حضور و بررسی مدارک پرداخت و در دسترس باشند.

گذرنامه

مدارک مورد نیاز:

سه قطعه عکس، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه کارت پایان خدمت برای آقایان از دیگر مدارک مورد نیاز است.

خانم‌های متاهل نیازمند اجازه رسمی و محضری از همسر خود هستند. اگر قصد گرفتن گذرنامه مجزا برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود را دارید باید موافقت‌نامه رسمی خود را ارائه دهید. متقاضیانی که قصد دارند با همسر و فرزندان خود پاسپورت مشترک داشته باشند، تنها در زمان ارائه مدارک امکان ضمیمه کردن اطلاعات آنها را دارند. حضور همراهان در زمان مصاحبه مورد نیاز نیست.

پس از بررسی مدارک و انجام مصاحبه‌ حضوری با متقاضی، اجازه‌‌ دریافت گذرنامه صادر و حداکثر تا دو هفته بعد، از طریق پست به نشانی متقاضی ارسال خواهد شد.

passport_03

تمدید گذرنامه :

براساس مقررات مربوط به تجدید گذرنامه، اشخاصی که از اعتبار گذرنامه آنها شش ماه یا کمتر باقیمانده باید برای دریافت مجدد آن اقدام کنند.

گذرنامه‌ ها پنج ساله و غیرقابل تمدید هستند. بر این اساس پس از گذشتن تاریخ اعتبار تمام‌ مراحلی که ‌نخستین‌ بار برای دریافت صورت می‌گیرد، باید تکرار شود. ارائه پاسپورت قبلی به همراه کپی صفحاتی که مورد استفاده قرار گرفته‌، از دیگر مدارک مورد نیاز است.

 گذرنامه

حفظ و نگهداری :

گذر نامه‌ ها به دلیل ارزش بین‌المللی که دارند، مهم‌ترین مدرک شناسایی هر فرد محسوب می‌شوند و در صورت مفقودشدن طی مراحلی خاص دوباره صادر می‌گردند به همین دلیل بهتر است زمانی که در داخل کشور هستید از آن به عنوان مدرک شناسایی استفاده نکنید. در طول سفر بهتر است برای حفظ گذرنامه خود از کیف‌های گردنی استفاده کنید و در مراکز اقامتی نامطمئن از گذاشتن گذرنامه خود در اتاق جدا خودداری کنید. ‌

هنگام مراجعه به آژانس‌های مسافرتی دقت کنید تا مدارک خود را به افراد مطمئن تحویل دهید و از ارائه گذر نامه خود به شرکت‌های ناشناسی که اقدام به گرفتن ویزا می‌کنند، خودداری کنید.

دیدگاه‌ها (1)

  • Mahdi

    ۸ مرداد, ۱۳۹۵ در ۰۰:۵۹

    دم شما گرمممم
    مفید بود

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته قبلی نوشته بعدی